Vegánstvo pre a proti
Pre a proti v diskusii Sally Fallon a Bruce Friedricha. Sally Fallon vysvetluje prečo podľa jej názoru nie je vegánstvo vhodným spôsobom stravovania, Bruce Friedrich oponuje jej argumentom a vysvetľuje prednosti vegánstva.
1) Diskusiu začína Sally Fallon:
Drahý Bruce,
poďme si najprv definovať pojmy.
Hovoríme o „vegánstve“, ktoré znamená vylúčenie akýchkoľvek jedál pochádzajúcich zo zvierat – mäsa, rýb, vajec, mlieka a hmyzu. Ide teda o rozdielny spôsob stravovania, akým je lakto-ovo vegetariánstvo, ktoré znamená vylúčenie mäsa a rýb, ale pripúšťa konzumáciu vajíčok a mlieka. Voči lakto-ovo vegetariánstvu nemám žiadne výhrady.
Vegáni tvrdia, že ich životný štýl je zdravší, ohľaduplnejší k zvieratám a lepší pre životné prostredie.
Vedecké poznatky ako aj tradičné poznanie našich predkov však hovorí niečo iné – produkty zvierat sú z dlhodobého hľadiska pre ľudské zdravie nevyhnutnými. Štúdie stravovacích návykov prírodných kultúr ukazujú, že úplné vegánstvo sa v žiadnej z nich prakticky nevyskytuje.
To, čo títo ľudia vedia inštinktívne dokazuje aj moderná veda. Živočíšne potraviny poskytujú zložky výživy, ktoré človek nemôže získať priamo z rastlín, napríklad vitamín B12, vitamín A, vitamín D, koenzým Q10 a ďalšie dôležité zložky. Tieto prvky sú pre telo tak dôležité, že si ich ľudský organizmus dokáže ukladať pre prípad hladovania. V rôznych stresových obdobiach sú však nároky na organizmus rapídne zvýšené a vtedy dochádza k spotrebovávaniu zásob týchto prvkov. Medzi tieto obdobia patrí aj tehotenstvo a kojenie. Matky vegánky majú mlieko s nedostatočným obsahom vitamínu B12, ktorý je nevyhnutný pre dobrý vývoj nervového systému dieťaťa. Vegánske deti majú zväčša nižšiu pôrodnú hmotnosť a častejšie sa rodia s poruchami reprodukčného traktu. Vegánstvo nemôže byť trvalo udržateľné po viacero generácií, pretože každá nasledujúca generácia vegánov sa stáva slabšou a menej plodnou. To je dôvodom prečo sa aj medzi Budhistami vegánstvo praktikuje iba v celibáte.
Vegáni často obviňujú živočíšne produkty z toho, že spôsobujú srdcové ochorenia a rakovinu. Keď štatistik Russell Smith analyzoval všetky štúdie o vegetariánstve zistil, že vegetariáni majú iba o málo nižšiu mieru úmrtnosti v dôsledku srdcových príhod, ale v mnohých iných príčinách je ich úmrtnosť vyššia ako u ne-vegetariánov.
Živočíšne potraviny, ktoré dokážu ľuďom zabezpečiť dobré zdravie pochádzajú od zvierat, ktoré sa môžu voľne pásť na pasienkoch. Súčasné praktiky veľkochovov sú extrémne kruté a trvalo neudržateľné. Zvieratá na farmách by mali mať dostatok miesta, dobré jedlo a dobré zaobchádzanie. Keď príde ich čas, mal by byť ich život obetovaný pre dobro ľudí bezbolestným spôsobom.
Keby tieto zvieratá žili voľne v prírode, zažívali by trápenie z vyhladovania a následkom útokov predátorov. Väčšina z nich by tiež umierala predčasne. Život v divočine by nebol pre tieto zvieratá o nič lepším, ako život na farme s volným chovom.
Rovnako sú veľmi pochybné ekologické argumenty vegánov. Iba 11 percent pozemského povrchu tvorí pôda vhodná na pestovanie rastlinných potravín. V mnohých oblastiach môžu ľudia prežiť iba vďaka konzumovaniu živočíšnych potravín. Tradičné znalosti pastierov, ktorí každý deň presúvajú svoje stáda na iné miesto, zvyšujú úrodnosť pôdy vďaka čomu môžu rôzne druhy tráv rásť aj na miestach, kde pred tým nerástli. Pasené zvieratá obohacujú pôdu svojimi výkalmi a tak rozumným využitím pasených zvierat možno prinavrátiť úrodnosť pôde zničenej monokultúrnym pestovaním pšenice a sóje. Pasenie dobytku pomáha udržovať prosperitu malých fariem pretože znižuje závislosť na vonkajších vstupoch, akými sú fosílne palivá, pesticídy, umelé hnojivá a zložité stroje.
Zvieracie produkty sú základom pre ľudské zdravie a chov zvierat je základom pre udržateľné, komunitné farmárstvo.
Sally Fallon
2) Bruce Friedrich oponuje argumentom Sally Fallon a vysvetľuje prečo je podľa neho vegánstvo najlepším spôsobom stravovania.
Drahá Sally,
Po mnohých rokoch skúmania tejto témy som dospel k poznaniu, že najlepším spôsobom stravovania pre ľudí, ktorým záleží na zvieratách, životnom prostredí a vlastnom zdraví je vegánstvo. Rád odpoviem na Tvoje argumenty, dovoľ mi aby som ich rozdelil do troch oblastí:
Zneužívanie zvierat
Všetky kravy, prasatá, kurence a jahňatá, ktoré ponúkajú v mäsiarstvach a reštauráciách boli chované na farmách a zabíjané na bitúnkoch, ktoré spôsobujú zvieratám utrpenie – na farmách, ktoré si správne pomenovala, ako “extrémne kruté” a “neudržateľné”. Komerčný rybolov tiež spôsobuje extrémne kruté praktiky. Utrpenie zvierat, ktoré sa využívajú na mäso a produkciu mlieka či vajíčok, je tak veľké, že väčšina ľudí je šokovaná, keď sa s ním stretne tvárou v tvár, alebo iba na videozáznamoch. Kravy a sliepky, ktoré sú využívané na produkciu mlieka a vajíčok, väčšinou trpia počas svojho života viac ako tie, ktoré sú chované pre mäso. Ich neradostný život končí na bitúnkoch, keď začne klesať ich produktivita. Žiaden človek za týchto okolností nemôže vyhlasovať, že mu záleží na šťastnom živote zvierat a zároveň podporovať ich utrpenie konzumovaním ich mäsa, mlieka alebo vajíčok.
Životné prostredie
Intenzívne spôsoby chovania zvierat dnes ničia úrodnú pôdu, znečisťujú vodu ako aj vzduch. 90 % poľnohospodárskej pôdy sa dnes využíva na pestovanie plodín, ktorými sa kŕmia zvieratá vo veľkochovoch. Množstvo rastlinnej potravy, ktorým kŕmime zvieratá je neporovnateľne väčšie ako objem potravy, ktorý získame zo samotného mäsa a ďalších živočíšnych produktov. Zvieratá produkujú tiež enormné množstvo exkrementov (130 násobne viac ako ľudia), pričom tieto exkrementy v súčasnosti obsahujú antibiotiká, hormóny, pesticídy, baktérie, ktoré znečisťujú vodu a ničia úrodnú pôdu. Preto si myslím, že nie je možné aby niekto jedol mäso a zároveň o sebe tvrdil, že chráni životné prostredie.
Zdravie
Tvoje tvrdenia v oblastí zdravia ignorujú seriózne vedecké výskumy, ktoré dokumentujú, že vegáni žijú v priemere dlhšie, trpia v oveľa menšej miere na srdcové choroby a zhubné nádory, majú viac energie, menej obezity a tak ďalej. Živočíšne produkty ako mäso, vajíčka a mlieko obsahujú veľké množstvo nasýtených tukov a cholesterolu, ktoré v krátkom časovom období spôsobujú ľuďom obezitu a v dlhšom časovom výhľade skracujú ľuďom život.
Jediný výskum v ľudskej histórií zdokumentoval spôsob, akým možno úspešne liečiť srdcové choroby, ktoré sú najväčším zabijakom ľudí v Západnom svete. Tento výskum uskutočnil Dr. Dean Ornish a Dr. Caldwell (viac informácií o tom vyšlo v časopise American Journal of Cardiology, august 1999), ktorí dokázali že výlučne vegánska diéta je najspoľahlivejším preventívnym opatrením na predchádzanie srdcového infarktu. Z výskumu vyplýva, že nikdy nebol zdokumentovaný prípad úmrtia na infarkt u človeka, ktorý mal hladinu cholesterolu pod hranicou 150.
Ľudia, ktorí konzumujú zvieracie produkty majú tiež o 40 percent väčšie riziko ochorenia na rakovinu a zvýšené riziko mnohých ďalších chorôb, ako porážka, obezita, osteoporóza, cukrovka.
Mäso naviac obsahuje pesticídy a ďalšie chemikálie v niekoľko násobne väčšom množstve ako rastlinná potrava.
Aby som to zhrnul, neexistuje žiadny pádny dôvod prečo by sme mali podporovať krutosť spojenú s produkciou živočíšnych potravín, ktoré sú naviac nezdravé a náročné na využívanie prírodných zdrojov. Vždy, keď sa posadíme za stôl, môžeme rozhodnúť či podporíme krutosti páchané na zvieratách a ničenie životného prostredia, alebo podporiť súcitnejšiu a ohľaduplnejšiu alternatívu, ktorou je vegánska strava. Dnešný svet je plný násilia a utrpenia, ktoré často nedokážeme pochopiť ani pomôcť k jeho odstráneniu. Vegánstvo je však niečo, čo nám umožňuje každý deň urobiť svet lepším.
Bruce Friedrich
Diskusia pokračuje ďalej.
3) Drahý Bruce,
Vegánsky spôsob stravovania spôsobuje nedostatok mnohých zložiek výživy, ktoré chránia človeka pred rakovinou. Cholesterol je napríklad pre telo dôležitým prvkom, ktorý je potrebný pre stavbu bunkových membrán, pre tvorbu niektorých hormónov a je zároveň dôležitou súčasťou nervového systému. Ľudské telo potrebuje nasýtené tuky, aby mohlo dobre fungovať. Cholesterol a nasýtené tuky boli zmýtizované priemyslom, ktorý produkuje umelé jedlá, ako rastlinné margaríny. PETA využíva túto propagandu pre vlastnú potrebu. Ďalším vážnym problémom je nedostatok vitamínu B12 vo vegánskej strave, ktorý môže spôsobiť mnoho závažných chorôb, ako anémia, nervové ochorenia, psychiatrické poruchy a depresie. Jedným z prvých prejavov nedostatku vitamínu B12 je iracionálna zlosť, preto tvrdenie, že vegánstvo prináša svetu harmóniu a mier je nezmyselné.
Minulý týždeň som bola svedkom ako silný dážď spôsoboval eróziu a zmýval vrchnú najúrodnejšiu časť z polí, kde sa pestovala kukurica a sója. Na pasienkoch, kde sa o kúsok ďalej pásol dobytok, žiadna erózia nebola. Iba ak sa pôda obhospodaruje striedavo , tak že sa jeden rok využíva na pestovanie poľnohospodárskych plodín a ďalší rok ako pasienky pre zvieratá, možno zabezpečiť úrodnosť pôdy ekonomickým a ekologickým spôsobom.
Vegánstvo škodí predovšetkým malým farmárom, ktorí hospodária tradičným, prírode blízkym spôsobom a podporuje nadnárodné spoločnosti, ktoré produkujú priemyselné potraviny.
Sally Fallon
4) Drahá Sally
Tvoje enviromentálne argumenty neznejú príliš presvedčivo. Akoby si pozabudla, že veľká väčšina sóje a obilia sa pestuje pre potreby živočíšnej výroby. Všetky problémy spojené s ich pestovaním iba narastajú, ak zvyšujeme konzumáciu mäsa.
Zdravotné argumenty tiež nemôžem prijať. Tvrdiť, že konzumovať cholesterol je nevyhnutné pre ľudské zdravie je nepravdivé, pretože naše telo si samo vytvára množstvo cholesterolu aj z čisto rastlinnej potravy. Rovnako argumentovať nedostatkom vitamínu B12 nie je ničím podložené, keďže žiadna vedecká štúdia nedokázala, že by vegáni trpeli nedostatkom vitamínu B12 vo vyššej miere, ako ľudia, ktorí jedia živočíšne produkty. Dr. William Roberts, vydavateľ už spomínaného American Journal of Cardiology, problém zhrnul týmito slovami: “Ľudia nie sú prirodzení mäsožravci. Keď zabíjame zvieratá, aby sme ich zjedli, skončí to tým, že nakoniec zabijeme sami seba, pretože ich mäso, ktoré obsahuje cholesterol a nasýtené tuky, nebolo stvorené pre ľudské bytosti, ktoré sú od prírody prispôsobené jedeniu rastlinnej potravy.” Pozícia, ktorú zastávaš nie je obhájiteľná, ako to dokazujú aj najnovšie lekárske výskumy v dokumente The Food Revolution z roku 2001, ktoré možno nájsť na internetovej stránke PCRM.org alebo VegSource.com.
Bruce Friedrich
5) Drahý Bruce,
Ak Dr. William Roberts, vydavateľ Americal Journal of Cardiology hovorí, že ľudia sú prirodzene bylinožravci, tak zrejme klame. Ľudia majú v skutočnosti bližšie k mäsožravcom – majú jednoduchý žalúdok, nedokážu spracovať celuózu a majú tráviaci trakt, ktorý má 5 násobnú dĺžku tela, zatiaľ čo bylinožravce majú 25-30 násobne dlhší tráviaci trakt, ako je dĺžka ich tela.
Ťažko povedať o čo ide doktorom, ktorý vyhlasujú také nepravdivé veci.
A o čo ide organizáciám ako PETA ? Jej aktivisti kážu ako náboženskí misionári o vysokých morálnych hodnotách zatiaľ čo pomáhajú ničiť lokálne kultúry a propagujú priemyselne spracovávané jedlá. Podľa tejto zvrátenej logiky sú ľudia, ktorí pijú mlieko v Indii a Severnej Afrika, jedia bravčové mäso v Argentíne a Kóreii, lovia ryby v Japonsku alebo chovajú prasatá v Číne a Rusku, všetci hriešnici, ktorí by sa mali vzdať svojej tradičnej stravy a začať kupovať vegeburgeri.
Typickým šíriteľom tejto zvrátenej filozofie je Dr Neil Barnard, ktorý káže svoje proti-mliečne kázne v Indii – kde je mlieko a máslo oddávna posvätnými potravinami. Jeho kázanie však môže pomôcť príchodu obchodníkov so sójovým mliekom v umelohmotných krabiciach.. Aktivisti organizácie PETA jednoducho škodia predovšetkým tradičným farmárom a poľnohospodárom a podporujú nadnárodné spoločnosti vyrábajúce imitácie skutočných jedál (vegánske párky, vegánske mäso, vegánske mlieko, vegánske syry atď.)
Ľudský druh bol vždy závislý na zvieracích produktoch. Naši paleolitický predchodcovia používali mäso a tuk ako potravu, kožuchy ako oblečenie, kožu na výrobu prístreškov a kosti ako nástroje. Dnes sa zvieracie produkty používajú pri výrobe mnohých liekov zachraňujúcich životy, v stavebníctve, vo fotografickom priemysle, výrobe obuvi, výrobe komponentov do áut a lietadiel, ale napríklad aj na dochucovanie vegetariánskych jedál. Ani najdôslednejší vegáni dnes nedokážu úplne vylúčiť používanie zvieracích produktov zo svojho života. Ak je PETA úprimná vo svojom cieli pomôcť zvieratám, mala by sa spolu s nami pričiniť predovšetkým na rozšírenie rodinných fariem s voľným chovom zvieratá na zelenej pastve.
Sally Fallon
6) Drahá Sally
Tvoje argumenty odvádzajú čitateľov od podstaty veci. Je to jednoduché:
Vždy keď jeme, máme na výber: Podporíme krutosť na zvieratách alebo podporíme súcit ? Málo ľudí vidí na vlastné oči utrpenie zvierat, ešte menej pracuje na farmách a vo veľkochovoch. Keď jeme mäso, mlieko alebo vajíčka, platíme druhým, aby zneužívali zvieratá za nás.
Z ekologického pohľadu, málo kto z nás vypúšťa pesticídy a herbicídy do vody, ťaží fosílne palivá, vyváža toxický odpad na skládky, rúbe lesy a zakladá na ich mieste pasienky. Keď však jeme zvieracie produkty, podporujeme toto všetko a mnoho ďalšieho ničenia životného prostredia.
Rovnako zavádzajúce je argumentovať krajinami tretieho sveta, pretože väčšina obilnín, ktoré sa v týchto krajinách pestujú, putuje do bohatších krajín ako krmivo pre dobytok. Počas hladomoru v Somálsku, krajina exportovala tony sóje do Európskych krajín, ako krmivo pre kravy, kurčatá a ďalšie hospodárske zvieratá.
Prirodzení mäsožravci sú odlišní od človeka a iných bylinožravcov: vyrábajú si vlastný vitamín C, regulujú si teplotu svojim jazykom, majú ostré, špicaté zuby, ich žalúdočné kyseliny sú 20 krát kyslejšie ako u ľudí, nemajú zadné zuby – stoličky, čeľuste sa im hýbu iba vertikálne, majú pazúry a nikdy netrpia aterosklerózou, bez ohľadu na to koľko nasýtených tukov a cholesterolu zjedia.
Dr T Colin Campbell, svetovo preslávený epidemiológ a riaditeľ “najreprezentatívnejšej štúdie skúmajúcej vzťah medzi spôsobom stravovania a rizikom civilizačných chorôb” (podľa The New York Times), vo svojej práci uvádza: “Veľkej väčšine prípadov ochorení na rakovinu, kardiovaskulárne choroby a ďalšie formy degeneratívnych ochorení môžeme predchádzať jednoducho stravovaním založenom na rastlinnej potrave.” Rešpektovaný pediater Dr Charles Atwood vyhlásil: “Počas mojej štyridsať ročnej praxe pediatra, som medzi každými 10 deťmi našiel 9, u ktorých sa vážne prejavili škodlivé dôsledky konzumácie kravského mlieka.”
Bruce Friedrich
Z časopisu Ecollogist, Vol 31, No 8, 2001 preložil –mari
Som toho názoru, že pani Sally Fallon má svoje názory dosť slabo podložené argumentami. A reagovať na oponenta, že jeden lekár, ktorého výskum použil pán Bruce Friedrich, klame mi skutočne príde dosť detinské a hlúpe (to sa budeme takto obviňovať, bez ladu a skladu?-smutné).
Komentáre
Prehľad komentárov
Dobrý rozhovor, ktorý okrem všetkého ukazuje aj ako je majorita dezinformovaná ohľadne vegánstva. Sama som vegánka a v živote som sa necítila lepšie :)
pozitívna reakcia :D
(ginusqa, 14. 10. 2010 17:52)takže... super článok :)) rada čítam takéto veci ohľadom zdravia a životosprávy, a najradšej som, keď sa utvrdím v tom, čo si myslím :)
:) pozitívna reakcia
(Niun, 11. 8. 2011 14:47)